אלי רונן - יניב עזר - פתיחת חברה בע"מ ורישום חברה

מהי הכדאיות של פתיחת חברה בע"מ ?

נכון, פעילות עסקית ניתן לקיים הן כעצמאי ("עוסק מורשה") והן על ידי הקמת חברה בע"מ.


כאשר שוקלים את היתרונות הטמונים בכל סוג פעילות יש לזכור: התאגדות כחברה בע"מ מזניקה את תדמית העסק בעיני לקוחות פוטנציאלים ואף טומנת בחובה יתרונות רבים נוספים. מהם היתרונות בפתיחת חברה בע"מ ואיזה מכלול שיקולים יש להביא בחשבון כאשר בוחנים כדאיות פתיחת חברה בע"מ? קראו וגלו האם כדאי לכם להיות בעליה החדשים של חברה.


מהם היתרונות של פתיחת חברה בע"מ?
ההתלבטות כיצד כדאי למסד את הפעילות העסקית קשה לך? זה טבעי, בעיקר מאחר וכמות המידע המציפה כיום מבלבלת מאוד. אם חשבת על הקמת חברה כדאי לנשום לרווחה ולדעת: באופן כללי הנטיה להקמת חברה על פני פעילות עצמאית היא בחירה נכונה. מדוע? כי לחברה בע"מ יתרונות רבים על פני עוסק מורשה (מעבר להיותה ממוצבת טוב יותר מבחינה מיתוגית כמובן):


חיסכון משמעותי בביטוח הלאומי
עצמאי אשר פועל כ"עוסק מורשה" חייב לפי חוק לשלם ביטוח לאומי ודמי בריאות בגין כל הכנסותיו. לעומת זאת, אם יעבוד תחת חברה בע"מ, רק המשכורת שימשוך תחויב בביטוח לאומי, בעוד שמשיכת יתרת רווחי החברה כדיבידנד תהיה פטורה מכך.


משלמים פחות מס הכנסה
יחיד הפועל כעצמאי משלם מס הכנסה לפי מדרגות המס קבועות וזאת בהתאם לגובה הכנסותיו. שיעור המס השולי המירבי עבור עצמאי הינו 50% נכון לשנת 2016 כאשר מס זה כולל גם מס יסף בשיעור 2%. לעומתו, נטל המס החל על חברה הינו 47.50% ומורכב ממס חברות קבוע אשר חל על ההכנסה החייבת בשיעור של 25% וממס נוסף של 30% החל על יתרת ההכנסה המחולקת כדיבידנד. האם רק כשניים וחצי אחוז מהווה יתרון? ממש לא. בגלל החלוקה המיסויית הזו בידי החברה אפשרות לדחות את תשלום המס על הדיבידנד ע"י חלוקת הרווחים (וכך גם ניתן להמנע מתשלום מס יסף), תוך מינוף הרווחים הצבורים בחברה למימון פעילויות או השקעות נוספות. לפיכך, דחייה או הימנעות מחלוקת רווחים מביאים לכך כי חבות המס על הכנסות פעילותה של חברה בע"מ הינה כמחצית מזו המוטלת על פעילות עצמאית.


החברה שחשבת להקים תהיה מוחזקת ע"י חברה-אם או מספר חברות? קיבלת הטבה נוספת כי החברה שלך תוכל לחלק את רווחיה לחברות המחזיקות בה כדיבידנד ללא כל חבות במס. כך, ניתן יהיה לנצל את הכספים ולהשקיע בחברות אחרות בקבוצה ולא רק בחברה המקורית בה נוצרו הרווחים. 


שיעורי המס עובדים לטובת החברה
ככלל, לחברה שאינה מחלקת רווחים קיים יתרון בהיבטי החבות במס, וזאת החל מהכנסה חייבת שנתית של כ-240,000 ₪. לחברה שכן מחלקת רווחים, יתרון כזה קיים החל מהכנסה שנתית של כ-800,000 ש"ח. 


הגנה משפטית – חברה בע"מ כאישיות משפטית נפרדת
היתרונות של פתיחת חברה בע"מ אינם כלכליים בלבד כי לפי 'עקרון האישיות המשפטית הנפרדת', בעל המניות בחברה מוגן מבחינה משפטית (מלבד מצבים קיצוניים). כלומר, בעוד שבמצב בו עצמאי אשר צובר חובות חייב עבורם אישית, חברה בע"מ הנרשמה כדין ברשם החברות היא למעשה גוף משפטי חדש, עצמאי ובעל אישיות משפטית נפרדת. ככזו, היא גם מופרדת כלכלית מבעלי מניותיה. ובעברית פשוטה? אם החברה נקלעת לקשיים כלכליים והיא חדלת פירעון, לא יוכלו הנושים -ובכללם גם רשויות המס- לתבוע את בעלי המניות (כלומר, אותך) לכיסם האישי.

 

ומה עוד?
מעבר ליתרונות מיתוגיים ומיצוביים שלך כחברה, באפשרותך לנצל בצורה אופטימלית וחכמה את מדרגות המס של היחיד, להעביר מניות לאדם אחר ובמידה והחלטת להתפטר מהחברה שלך  -  פיצויי הפיטורין יהיו פטורים ממס עד התקרה הקבוע בחוק.
כל יתרונות אלו מביאים לכך שלהתאגדות לחברה בע"מ יתרונות מיסויים ומשפטיים רבים. יחד עם זאת, חשוב לשים לב כי לחברה, בניגוד לעצמאי, קיימות הוצאות נוספות הכוללות הוצאות חד-פעמיות לייסוד החברה, אגרה שנתית לרשם החברות ועלות ניהול הספרים החודשית גבוהה יותר. חשוב לציין כי הוצאות אלו מוכרות לצרכי מס ועל כן הופכות למשמעותיות פחות לאורך שנת פעילות מוצלחת.


איך יודעים אם כדאי להיות חברה בע"מ?
על מנת לבחון האם הפעילות באמצעות חברה בע"מ הינה כדאית לך, יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים כגון מחזור ההכנסות הצפוי, רמת הפעילות וההשקעה הנדרשת להצלחה, קיומם של משאבים כספיים זמינים לניהול שוטף, מיקום הפעילות (ישראל / חו"ל) ועוד. 

 

איך מבצעים רישום חברה בע"מ?
קיבלת החלטה של פתיחת חברה בע"מ? מזל טוב! הליך הרישום של חברה בע"מ הרבה פחות מסובך ממה שהוא נשמע. יש לפנות לעורך דין שיפתח את החברה ברשם החברות, עלות הקמת חברה הינה אגרת רישום לרשם החברות בצרוף שכ"ט עו"ד. לאחר הקמת החברה יש לקבל מעורך הדין את המסמכים הבאים: 
1. טופס בקשה לרישום חברה.
2. תקנון החברה.
3. הצהרת דירקטורים ראשונים.
4. הצהרת בעלי מניות ראשונים. 
5. טופס הגשת מסמכים. 
6. תעודת התאגדות (מרשם החברות).


ובצרוף הנ"ל יש לפנות לבנק לשם פתיחת חשבון בנק לחברה.


פתיחת תיקים ברשויות המס על ידי רואה חשבון מייצג:
אנו מציעים שירות של פתיחת תיקים בכל רשויות המס- השירות חוסך לך את כל הטרחה הכרוכה בכך.
משרדנו מקושר ישירות לכל מסופי רשויות המס, כך שניתן להגיע אלינו ובמקום לפתוח תיקים בכל רשויות המס.
מלבד פתיחת התיקים, תקבל אצלנו הסבר מקיף על אופן ההתנהלות מול הרשויות וכן הסבר עבור כל חובותייך וזכיותייך: חובת הגשת דוח שנתי, הכרה בהוצאות (כולל הוצאות המוכרות בעבודה מהבית), הסבר על הדיווחים השוטפים ואופן דיווח ותשלום המקדמות, מתי מפיקים חשבונית מס/קבלה ועוד…

 

הנך מוזמן ליצור קשר באמצעות הטופס או פשוט לצלצל אלינו.